3.0SMCJ48
Mfr.Part #
3.0SMCJ48
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
38.8A
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V