3.0SMC28A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3.0SMC28A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 28VWM 59VC DO214AB
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
59V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Series :
3.0SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Reverse
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
470A 8/20μs
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V