3.0SMCJ20A
Mfr.Part #
3.0SMCJ20A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 23.9VWM 32.4VC DO214AB
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Length :
7.11mm
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
62.6A
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
3.0SMCJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Working Voltage :
20V
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Applications :
GENERAL PURPOSE
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
REACH SVHC :
yes
Peak Pulse Current :
92.6A
Number of Pins :
Number of Unidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
6.22mm
ECCN Code :
EAR99
Direction :
Unidirectional
Terminal Form :
C BEND
Capacitance @ Frequency :
3300pF @ 1MHz
Leakage Current :
5μA
Power Dissipation :
3kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Max Breakdown Voltage :
24.5V
Breakdown Voltage :
22.2V
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
32.4V
Peak Pulse Power :
3kW
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Reverse Standoff Voltage :
20V
Reverse Breakdown Voltage :
22.2V
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
3kW
Pbfree Code :
No
Max Surge Current :
92.6A