2SH-H-10-TS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SH-H-10-TS
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HDR T-H VERT 10POS 2.00MM
Stock
963
In Stock :
963
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Kinked Pin, Solder
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Tin
Current Rating (Amps) :
3A AC/DC
Fastening Type :
Locking Ramp
Feature :
Board Guide
Packaging :
Bulk
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Series :
2SH
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
White
Voltage - Rated :
250VAC/DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board or Cable
Connector Type :
Header
Insulation Height :
0.303 7.70mm
Datasheets
2SH-H-10-TS
Adam Tech 2SH-H-10-TS
2SH Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 10-Position Board to Board or Cable 0.303 7.70mm Height