20TQC47MYF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20TQC47MYF
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 47UF 20V 2917
Stock
455
In Stock :
455
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer Size Code :
D2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
4.3mm
Case Code (Metric) :
7343
Voltage - Rated DC :
20V
Dissipation Factor :
10 %
Tan Delta :
0.1
Series :
POSCAP™ TQC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Capacitance :
47μF
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ripple Current :
1.45A
Height :
1.9mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Type :
Molded
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Voltage :
20V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
94µA
Case Code (Imperial) :
2917
Published :
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
20TQC47MYF
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 20TQC47MYF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:20V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, 20TQC47MYF pinout, 20TQC47MYF datasheet PDF, 20TQC47MYF amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 20TQC47MYF ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.