20TQC33MYFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20TQC33MYFD
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 33UF 20V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Depth :
4.3mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
20V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Ripple Current :
1.4A
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.1
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Number of Pins :
2
Type :
Molded
Voltage :
20V
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
66μA
Dissipation Factor :
10 %
Series :
POSCAP™ TQC
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
No SVHC
Manufacturer Size Code :
D2
Polarity :
Polar
Mount :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
1.9mm
Capacitance :
33μF
Datasheets
20TQC33MYFD
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 20TQC33MYFD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Type:Molded, Voltage:20V, Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), 20TQC33MYFD pinout, 20TQC33MYFD datasheet PDF, 20TQC33MYFD amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 20TQC33MYFD ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.