20SVP27M
Mfr.Part #
20SVP27M
Description
CAP ALUM POLY 27UF 20% 20V SMD
Stock
158
In Stock :
158
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
20V
Tolerance :
±20%
Length :
7.3mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Radial, Can - SMD
Diameter :
6.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.45A
Voltage - Rated DC :
20V
Polarity :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.45A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Published :
2012
Height :
5.9mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tan Delta :
0.1
Leakage Current :
108μA
Dissipation Factor :
10 %
Number of Pins :
6
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Ripple Current @ Low Frequency :
72.5mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current (AC) :
1.45A
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
OS-CON™, SVP
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm
Capacitance :
27μF
Datasheets
20SVP27M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 20SVP27M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:20V, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:6, Number of Terminations:2, 20SVP27M pinout, 20SVP27M datasheet PDF, 20SVP27M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 20SVP27M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 20SVP27M
27μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Cut Tape (CT) 60mOhm OS-CON™, SVP Surface Mount Polymer General Purpose