1DC103K-EC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1DC103K-EC
Manufacturer
Ametherm
Package / Case
Disc, 2.5mm Dia x 0.8mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3950K DISC
Manufacturer :
Ametherm
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Tolerance :
10%
Packaging :
Bulk
B Value Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Through Hole
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Width :
2.032mm
B25/75 :
3968K
Lead Length :
1.50 38.00mm
Diameter :
2.54mm
Package / Case :
Disc, 2.5mm Dia x 0.8mm W
Factory Lead Time :
10 Weeks
B0/50 :
3880K
Resistance :
10kOhm
Termination :
Through Hole
Resistance Tolerance :
±10%
B25/100 :
Power - Max :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
1.778mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
1DC103K-EC
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Ametherm 1DC103K-EC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc, 2.5mm Dia x 0.8mm W, Operating Temperature:-55°C~150°C, 1DC103K-EC pinout, 1DC103K-EC datasheet PDF, 1DC103K-EC amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Ametherm 1DC103K-EC ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Ametherm 1DC103K-EC
Tolerance:10% 10k Through Hole -55°C~150°C 3974K B Value Tolerance:±2% Bulk
1DC103K-EC Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Disc, 2.5mm Dia x 0.8mm W. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±10% in order to function. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -55°C~150°C. Power settings for NTC thermistors are limited to 500mW.
1DC103K-EC Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance