1DC103J-EC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1DC103J-EC
Manufacturer
Ametherm
Package / Case
Disc, 2.5mm Dia x 0.8mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3934K DISC
Manufacturer :
Ametherm
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
B25/100 :
3999K
Package / Case :
Disc, 2.5mm Dia x 0.8mm W
B0/50 :
3892K
Max Operating Temperature :
300°C
Resistance Tolerance :
±10%
Lead Length :
1.50 38.00mm
Lead Pitch :
1.778mm
Packaging :
Bulk
B25/85 :
Operating Temperature :
-40°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
10%
B Value Tolerance :
±2%
Resistance :
10kOhm
Power - Max :
500mW
Diameter :
2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Width :
2.032mm
Termination :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1DC103J-EC
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Ametherm 1DC103J-EC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc, 2.5mm Dia x 0.8mm W, Operating Temperature:-40°C~150°C, Mounting Type:Through Hole, 1DC103J-EC pinout, 1DC103J-EC datasheet PDF, 1DC103J-EC amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Ametherm 1DC103J-EC ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Ametherm 1DC103J-EC
Tolerance:10% 10k Through Hole -40°C~150°C 3988K B Value Tolerance:±2% Bulk
1DC103J-EC Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the Disc, 2.5mm Dia x 0.8mm W package. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±10%. Set NTC thermistors to -40°C~150°C for reliable performance. NTC thermistors work reliably at 300°C as their maximum operating temperature. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C without compromising reliability. As a result, the NTC thermistors set their maximum power at 500mW.
1DC103J-EC Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -40°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance