1812WC172KAT1A
Mfr.Part #
1812WC172KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1700PF 2.5KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness :
2.54mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Weight :
26.988746mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1700pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812WC172KAT1A
KYOCERA AVX 1812WC172KAT1A
1700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812WC172KAT1A Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 2.5kV Volts DC - Rated DC.
1812WC172KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV