1812SC332MAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812SC332MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 1.5KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.54mm
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, 13 INCH
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Weight :
26.988746mg
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
3300pF
Thickness :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812SC332MAT3A
KYOCERA AVX 1812SC332MAT3A
3300pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812SC332MAT3A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1.5kV allows it to function.
1812SC332MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV