1812SC222JAT1A
Mfr.Part #
1812SC222JAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Tolerance :
±5%
Published :
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2200pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1812SC222JAT1A
KYOCERA AVX 1812SC222JAT1A
2200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812SC222JAT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1.5kV can be used for operation.
1812SC222JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV