1812SC221KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812SC221KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 1.5KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Depth :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
220pF
Feature :
High Voltage
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Height :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1812SC221KAT1A
KYOCERA AVX 1812SC221KAT1A
220pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812SC221KAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1.5kV is required to operate this capacitor.
1812SC221KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV