1812SA390JAT9A
Mfr.Part #
1812SA390JAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 39PF 1.5KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
1812 (4532 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
39pF
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Voltage
Height :
2.54mm