1812HC101KAT1A
Mfr.Part #
1812HC101KAT1A
Description
CAP CER 100PF 3KV X7R 1812
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
4.5mm
Feature :
High Voltage
Capacitance :
100pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Height :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Pins :
2
Thickness :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
3kV
Datasheets
1812HC101KAT1A
KYOCERA AVX 1812HC101KAT1A
100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812HC101KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 3kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812HC101KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV