1812HA180JAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812HA180JAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 3KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.6mm
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated DC :
3kV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 13 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
3.2mm