1812GA471KATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812GA471KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 2KV NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Voltage
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
2kV
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Case Code (Imperial) :
Height :
2.54mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Thickness :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1812GA471KATME
KYOCERA AVX 1812GA471KATME
470pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812GA471KATME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.
1812GA471KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV