1812CC471MATME
Mfr.Part #
1812CC471MATME
Description
CAP CER 470PF 630V X7R 1812
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
600V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
470pF
Thickness :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Height :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Datasheets
1812CC471MATME
KYOCERA AVX 1812CC471MATME
470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC471MATME Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 600V is required to operate this capacitor.
1812CC471MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V