1812CC471KAT3A
Mfr.Part #
1812CC471KAT3A
Description
CAP CER 470PF 630V X7R 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Depth :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
470pF
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
600V
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 13 INCH
Published :
Temperature Characteristics Code :
Lead Free
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
2.54mm
Length :
4.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812CC471KAT3A
KYOCERA AVX 1812CC471KAT3A
470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC471KAT3A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 600V allows it to function.
1812CC471KAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V