1812CC273KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC273KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.027μF
Length :
4.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm