1812CC222MAT9A
Mfr.Part #
1812CC222MAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
600V
HTS Code :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Bulk
Height :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitance :
2200pF
Thickness :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812CC222MAT9A
KYOCERA AVX 1812CC222MAT9A
2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC222MAT9A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 600V allows it to function.
1812CC222MAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V