1812CC102MATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC102MATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Published :
Depth :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
26.988746mg
Capacitance :
1000pF
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1812CC102MATME
KYOCERA AVX 1812CC102MATME
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC102MATME Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 630V, it is capable of operating.
1812CC102MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V