1812AA180JAT1A
Mfr.Part #
1812AA180JAT1A
Description
CAP CER 18PF 1KV C0G/NP0 1812
High Voltage
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Depth :
3.2mm
Height :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Length :
4.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Case Code (Metric) :
Capacitance :
18pF
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
1812AA180JAT1A
KYOCERA AVX 1812AA180JAT1A
18pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA180JAT1A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
1812AA180JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV