125CH-D-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
125CH-D-10
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN RCPT HSG 10POS 1.25MM
Stock
882
In Stock :
882
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Option 1 :
LOCKING
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Positions :
10
Body Length or Diameter :
0.569 inch
Contact Finish - Mating :
SN ON CU
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
10
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Pitch :
0.049 1.25mm
Body Breadth :
0.094 inch
Fastening Type :
Friction Lock
Body Depth :
0.232 inch
Contact Termination :
Crimp
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Type :
Female Socket
Contact Material :
Brass
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Packaging :
Bulk
Series :
125CH
Connector Type :
Receptacle
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rated Current (Signal) :
1A
Color :
Beige
Additional Feature :
RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Insulation Material :
Nylon
Contact Design :
PREASSEM CONN
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Number of Rows :
1
Datasheets
125CH-D-10
Adam Tech 125CH-D-10
1 Rows Receptacle Bulk Beige 10 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp 125CH