125CH-D-07
Mfr.Part #
125CH-D-07
Description
CONN RCPT HSG 7POS 1.25MM
Stock
974
In Stock :
974
Pitch :
0.049 1.25mm
Number of Positions :
7
Contact Material :
Brass
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Mounting Option 1 :
LOCKING
Body Depth :
0.232 inch
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Rated Current (Signal) :
1A
Series :
125CH
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Total Number of Contacts :
7
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Design :
PREASSEM CONN
Fastening Type :
Friction Lock
Insulation Material :
Nylon
Crimp
Body Breadth :
0.094 inch
Additional Feature :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Finish - Mating :
SN ON CU
Reference Standard :
UL, CSA
Female Socket
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
125CH-D-07
Adam Tech 125CH-D-07
1 Rows Receptacle Bulk Beige 7 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp 125CH