10TAB47M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10TAB47M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Dissipation Factor :
0.08 %
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Leakage Current :
47μA
Length :
3.5mm
Ripple Current :
1100mA
Manufacturer Size Code :
B2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
10V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
2.8mm
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height :
1.9mm
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Series :
POSCAP™ TA
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
47μF