1.5KE16CA
Mfr.Part #
1.5KE16CA
Description
TVS 1500W 16V 5% BIDIR DO-201
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Leakage Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Axial
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Channels :
1
Type :
Zener
Series :
1.5KE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Pulse Current :
67.6A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Dissipation :
1.5mW
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
19 Weeks
Configuration :
Single
Reverse Breakdown Voltage :
15.2V
Number of Pins :
2
Max Breakdown Voltage :
16.8V
Pin Count :
Breakdown Voltage :
15.2V
Case Connection :
Isolated
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
Length :
9.5mm
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
22.5V
Max Surge Current :
67.6A
Reverse Standoff Voltage :
13.6V
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
5.3mm
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power Rating :
1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
22.5V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Direction :
Bidirectional
Number of Elements :
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Supply Voltage :
13.6V