1.5KA11AHE3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KA11AHE3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Breakdown Voltage :
10.5V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Direction :
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Terminations :
2
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Contact Plating :
Tin
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15.6V
Peak Pulse Current :
96.2A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Applications :
Automotive
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
9.4V
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
96.2A
Max Power Dissipation :
1.5kW
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Terminal Form :
Wire
Operating Supply Voltage :
9.4V
Clamping Voltage :
15.6V