1.5KA12AHE3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KA12AHE3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Contact Plating :
Tin
Reverse Standoff Voltage :
10.2V
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Operating Supply Voltage :
10.2V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
89.8A
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
16.7V
Element Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Max Surge Current :
200A
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
2
Case Connection :
Isolated
Direction :
Unidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Breakdown Voltage :
11.4V
Mount :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Clamping Voltage :
16.7V
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
6.5W
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
89.8A