YK5162433000G
Mfr.Part #
YK5162433000G
Description
CONN BARRIER STRP 24CIRC 0.374"
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
Solder Turret
Number of Circuits :
24
Mounting Type :
Chassis, Panel
Pitch :
0.374 9.50mm
Wire Gauge :
14-22 AWG
Number of Rows :
1
Feature :
Flange
Series :
YK516
Current Rating (Amps) :
25A
Terminal Screw Finish :
Zinc
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Datasheets
YK5162433000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret YK516 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 24 Circuits Thermoplastic
YK5162433000G Overview
YK5162433000G Features
YK516 series
YK5162433000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5162433000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"