YK5142503000G
Mfr.Part #
YK5142503000G
Description
CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.374"
Series :
YK514
Wire Gauge :
10-22 AWG
Pitch :
0.374 9.50mm
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
30A
Number of Circuits :
25
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
YK5142503000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK514 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 25 Circuits Thermoplastic
YK5142503000G Overview
YK5142503000G Features
YK514 series
YK5142503000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5142503000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"