YK5141603000G
Mfr.Part #
YK5141603000G
Description
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.374"
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Pitch :
0.374 9.50mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current Rating (Amps) :
30A
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge :
10-22 AWG
Number of Circuits :
16
Bottom Termination :
PC Pin
Voltage - Rated :
300V
Series :
YK514
Datasheets
YK5141603000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK514 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 16 Circuits Thermoplastic
YK5141603000G Overview
YK5141603000G Features
YK514 series
YK5141603000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5141603000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"