YK5120233000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK5120233000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Block Type :
Barrier Block
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Series :
YK512
Pitch :
0.374 9.50mm
Wire Gauge :
10-22 AWG
Number of Circuits :
2
Current Rating (Amps) :
30A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis, Panel
Feature :
Flange
Color :
Black
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
300V
Terminal Screw Material :
Steel
Terminal Screw Finish :
Zinc
Material - Insulation :
Thermoplastic
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Bottom Termination :
Solder Eyelets
Datasheets
YK5120233000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Eyelets YK512 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 2 Circuits Thermoplastic
YK5120233000G Overview
Chassis, Panel is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the YK512 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.Circuits number 2 in the part.The device is operating at -40°C~115°C Operating Temperature.
YK5120233000G Features
YK512 series
YK5120233000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5120233000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"