YK5111603000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK5111603000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.374"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Circuits :
16
Packaging :
Bulk
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Number of Rows :
1
Wire Gauge :
10-22 AWG
Terminal Screw Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
30A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Material - Insulation :
Thermoplastic
Bottom Termination :
PC Pin
Terminal Screw Finish :
Nickel
Pitch :
0.374 9.50mm
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Series :
YK511
Terminal Block Type :
Barrier Block
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
300V
Color :
Black
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
YK5111603000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK511 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 16 Circuits Thermoplastic
YK5111603000G Overview
Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the YK511 Series, it can be found in this category.Circuits number 16 in the part.The device is operating at -40°C~115°C Operating Temperature.
YK5111603000G Features
YK511 series
YK5111603000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5111603000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"