YK1131533000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK1131533000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.433"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Feature :
Flange
Terminal Screw Material :
Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Bottom Termination :
Solder Tab
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Material - Insulation :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Number of Circuits :
15
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
20A
Terminal Screw Finish :
Zinc
Wire Gauge :
12-22 AWG
Terminal Block Type :
Barrier Block
Series :
YK113
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.433 11.00mm
Mounting Type :
Chassis, Panel, Right Angle
Datasheets
YK1131533000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel, Right Angle Barrier Block Solder Tab YK113 0.433 11.00mm 3 Wall (Tri) 15 Circuits Thermoplastic
YK1131533000G Overview
YK1131533000G Features
YK113 series
YK1131533000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK1131533000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"