YK1110433000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK1110433000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.433"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Circuits :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Screw Finish :
Zinc
Terminal Screw Material :
Steel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material - Insulation :
Thermoplastic
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Pitch :
0.433 11.00mm
Mounting Type :
Chassis, Panel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Feature :
Flange
Wire Gauge :
12-22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Bottom Termination :
Solder Eyelets
Packaging :
Bulk
Terminal Block Type :
Barrier Block
Current Rating (Amps) :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Series :
YK111
Datasheets
YK1110433000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Eyelets YK111 0.433 11.00mm 3 Wall (Tri) 4 Circuits Thermoplastic
YK1110433000G Overview
YK1110433000G Features
YK111 series
YK1110433000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK1110433000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"