YK1121933000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK1121933000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.433"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Circuits :
19
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material - Insulation :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Current Rating (Amps) :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bottom Termination :
Solder Tab
Terminal Block Type :
Barrier Block
Mounting Type :
Chassis, Panel
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Screw Finish :
Zinc
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
300V
Series :
YK112
Feature :
Flange
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Screw Material :
Steel
Wire Gauge :
12-22 AWG
Pitch :
0.433 11.00mm
Datasheets
YK1121933000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Tab YK112 0.433 11.00mm 3 Wall (Tri) 19 Circuits Thermoplastic
YK1121933000G Overview
YK1121933000G Features
YK112 series
YK1121933000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK1121933000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"