YK1120833000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK1120833000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.433"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
12-22 AWG
Terminal Screw Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
20A
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Number of Rows :
1
Series :
YK112
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.433 11.00mm
Feature :
Flange
Bottom Termination :
Solder Tab
Material - Insulation :
Thermoplastic
Mounting Type :
Chassis, Panel
Terminal Block Type :
Barrier Block
Factory Lead Time :
10 Weeks
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Voltage - Rated :
300V
Terminal Screw Finish :
Zinc
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Circuits :
8
Datasheets
YK1120833000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Tab YK112 0.433 11.00mm 3 Wall (Tri) 8 Circuits Thermoplastic
YK1120833000G Overview
YK1120833000G Features
YK112 series
YK1120833000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK1120833000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"