Y16901R66960B9L
Mfr.Part #
Y16901R66960B9L
Description
RES 1.6696 OHM 8W 0.1% TO220-4
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
TO-220
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Resistance :
1.6696Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VPR221Z
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
3.81mm
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
Power (Watts) :
8W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
8W
4
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Foil
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Length :
10.16mm
Height :
21.463mm
Datasheets
Y16901R66960B9L
VPG Foil Y16901R66960B9L
1.6696Ohms, 8W, Metal Foil,