Y14686R00000D9L
Mfr.Part #
Y14686R00000D9L
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
RES 6 OHM 10W 0.5% RADIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Series :
VFP4Z
Number of Terminations :
4
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
7.0104mm
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistance :
6Ohms
Length :
40.005mm
Height Seated (Max) :
0.803 20.40mm
Tolerance :
±0.5%
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
10W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
1.575Lx0.276W 40.00mmx7.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
20.3962mm
Max Power Dissipation :
10W
Datasheets
Y14686R00000D9L
VPG Foil Y14686R00000D9L
6Ohms, 10W, Metal Foil,