Y146724R7200T0L
Mfr.Part #
Y146724R7200T0L
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
RES 24.72 OHM 10W 0.01% RADIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
24.72Ohms
Series :
VCS332Z
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Power (Watts) :
10W
Width :
5.334mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
1.339Lx0.210W 34.00mmx5.33mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
34.0106mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
26.0096mm
Max Power Dissipation :
3W
Number of Terminations :
4
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±0.01%
Datasheets
Y146724R7200T0L
VPG Foil Y146724R7200T0L
24.72Ohms, 10W, Metal Foil,