Y118942K2000FR13L
Mfr.Part #
Y118942K2000FR13L
Package / Case
Radial
Description
RES 42.2K OHM 1% 0.6W RADIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Feature :
Non-Inductive
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.6W
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Resistance :
42.2kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Series :
RNC90Z
Datasheets
Y118942K2000FR13L
42.2kOhms, 0.6W, Metal Foil,