Y09262R00000Q0L
Mfr.Part #
Y09262R00000Q0L
Package / Case
TO-220-4
Description
RES 2 OHM 8W 0.02% TO220-4
Stock
930
In Stock :
930
Non-Inductive
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
8W
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reference Standard :
MIL-PRF-39009
Number of Terminations :
4
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Resistance :
2Ohm
Published :
2010
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
8W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
TO-220-4
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Composition :
Metal Foil
Height :
21.463mm
Working Voltage :
300V
Series :
VPR221
Tolerance :
±0.02%
Lead Length :
13.72mm
Datasheets
Y09262R00000Q0L
VPG Foil Y09262R00000Q0L
FIXED RESISTOR, 2Ohm, Metal Foil,