Y092512R0000A0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y092512R0000A0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 12 OHM 8W 0.05% TO220-2
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Series :
VPR220
Resistance :
12Ohm
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
8W
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39009
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±0.05%
Lead Spacing :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
21.463mm
Package / Case :
TO-220-2
Working Voltage :
300V
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Non-Inductive
Rated Power Dissipation (P) :
8W
Datasheets
Y092512R0000A0L
FIXED RESISTOR, 12Ohm, Metal Foil,