Y092520R0000A0L
Mfr.Part #
Y092520R0000A0L
Description
RES 20 OHM 8W 0.05% TO220-2
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Resistance :
20Ohm
Number of Terminations :
2
Published :
Feature :
Non-Inductive
Reference Standard :
MIL-PRF-39009
Max Power Dissipation :
8W
Rated Power Dissipation (P) :
8W
Tolerance :
±0.05%
Height :
21.463mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Size Code :
Series :
VPR220
Lead Spacing :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Working Voltage :
300V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Metal Foil
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Datasheets
Y092520R0000A0L
FIXED RESISTOR, 20Ohm, Metal Foil,