Y01030R50000F0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y01030R50000F0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.5 OHM 2W 1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
1.200Lx0.260W 30.48mmx6.60mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Width :
6.604mm
Height :
10.4902mm
Tolerance :
±1%
Series :
S
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
2W
Resistance :
500mOhms
Length :
30.48mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.49mm
Datasheets
Y01030R50000F0L
500mOhms, 2W, Metal Foil,