XFL3012-561MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XFL3012-561MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.118 L x 0.118 W (3.00mm x 3.00mm)
Core Material :
Composite
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
Package Width :
3 mm
Number of Terminals :
2
Shielded :
yes
Termination Style :
SMD/SMT
Material - Core :
Metal Composite
Frequency - Self Resonant :
203MHz
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper -Matte Tin -with Nickel barrier
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
2.9A
Construction :
High Current
Diameter :
RoHS :
Details
Height :
1.3 mm
Width :
3 mm
DC Resistance (DCR) :
32mOhm Max
Inductance-Nom (L) :
0.56 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Reference Standard :
AEC-Q200
Test Frequency :
1 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tolerance :
20 %
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package :
Strip
Inductance :
560 nH
Shielding :
Shielded
Product :
Power Inductors
Product Status :
Active
Features :
Case/Size Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
2.2 A
Application :
Automotive
Length :
3 mm
Brand :
Reach Compliance Code :
Compliant
Qualification :
Supplier Device Package :
Package Height :
1.3 mm
Termination :
Standard
Series :
XFL3012
Product Type :
Fixed Inductors
Saturation Current :
2.9 A
DC Resistance :
0.032 Ω
Mounting Style :
PCB Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Self Resonant Frequency :
203 MHz
Rated Current-Max :
3 A
Package Length :
3 mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Height - Seated (Max) :
0.051 (1.30mm)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
MouseReel
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
XFL3012-561MEC
COILCRAFT XFL3012-561MEC
XFL3012-561MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD