XFL3012-103MEC
Mfr.Part #
XFL3012-103MEC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Width :
3.2mm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Shielded
Case/Size Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
10 µH
DC Resistance (DCR) - Parallel :
306mOhm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
100kHz
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
AEC-Q200
Max DC Current :
1.2A
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
Frequency - Self Resonant :
34.6MHz
Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height :
1.3mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
HTS Code :
Length :
3.2mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper -Matte Tin -with Nickel barrier
Surface Mount :
yes
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
XFL3012-103MEC
COILCRAFT XFL3012-103MEC
XFL3012-103MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD