XFL3012-223MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XFL3012-223MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) - Parallel :
778mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Test Frequency :
100kHz
Width :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper -Matte Tin -with Nickel barrier
Tolerance :
20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
22 µH
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Reference Standard :
AEC-Q200
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 hours ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.3mm
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Number of Functions :
1
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Inductance-Nom (L) :
22 µH
Surface Mount :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Material - Core :
Composite
Max DC Current :
680mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Length :
3.2mm
Datasheets
XFL3012-223MEC
COILCRAFT XFL3012-223MEC
XFL3012-223MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD