XCV50E-6PQ240I
Mfr.Part #
XCV50E-6PQ240I
Package / Case
240-BFQFP
Description
IC FPGA 158 I/O 240QFP
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.47 ns
Base Part Number :
XCV50E
Length :
32mm
Clock Frequency :
357MHz
RAM Size :
8kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of Outputs :
158
Number of Logic Elements/Cells :
Radiation Hardening :
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
Gull wing
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Speed Grade :
6
Supply Voltage :
1.8V
Series :
Virtex®-E
Number of I/O :
158
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Operating Supply Voltage :
1.8V
Number of Gates :
Package / Case :
240-BFQFP
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Total RAM Bits :
Terminal Pitch :
0.5mm
Height Seated (Max) :
4.1mm
HTS Code :
Width :
32mm
Datasheets
XCV50E-6PQ240I
1.8V V 4.1mm mm FPGAs Virtex®-E Series 240-BFQFP 0.5mm mm 240
XCV50E-6PQ240I Overview
The package that contains this software is called 240-BFQFP. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 158 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 1728 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.8V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.71V~1.89V battery. There are many types of FPGAs in the Virtex®-E series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 158 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 240 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 65536. If you are looking for related parts, you can use the base part number XCV50E as a starting point. For the program to work properly, the RAM si8kBe of this FPGA module must reach 8kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 240 pins are used in the design. 384 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.8V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 71693 gates. A total of 240 pins are included in this device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 357MHz to generate the signal. An architecture consists of 384 CLBs.